Nie marnujemy Ciepła
To proste. Korzystajmy z ciepła wtedy, kiedy jest ono potrzebne. Dbajmy, by nie uciekało przez otwarte drzwi i okna. A gdy nie korzystamy, ograniczajmy zużycie.
Dlaczego 20°C ?
Polskie Towarzystwo Alergologiczne potwierdza, że najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20 stopni. Architekci i projektanci uważają ten próg za najlepszy dla stanu ścian budynku. Taką temperaturę podają producenci grzejników, jako oczekiwaną w pomieszczeniu i mając ją na względzie dobieramy grzejniki do pomieszczeń. Choć jest to wskazywana w wielu źródłach odpowiednia temperatura warto poszukać własnego komfortu. Dzięki zmianie średniej temperatury w pomieszczeniu tylko o stopień wiele możemy zyskać.
Zmieniajmy się razem dla dobra planety
Korzystając z zasad less waste wspólnie ograniczajmy emisję dwutlenku węgla. Podczas, gdy jako dostawcy ciepła przechodzimy przełomowe zmiany technologiczne, wymagające dużych inwestycji i czasu, jako użytkownicy już teraz możemy zmienić nasze nawyki, aby ogrzewać mieszkania, nie świat. Dzięki temu, będziemy żyć na zielonych osiedlach i cieszyć się czystym powietrzem i okolicą.
WSPÓLNIE ZMIENIAJMY NAWYKI
Zapraszamy do włączenia się w akcję niemarnowania ciepła, realizowaną pod hasłem „20 stopni dla klimatu”. Wspólnie zmieniajmy nawyki, dzięki którym łatwiej zapanujemy nad temperaturą w mieszkaniu.
4 KROKI DO ZMIANY NAWYKÓW
- Znajdźmy swoją optymalną temperaturę
- Próg 20 stopni Celsjusza zalecają projektanci i architekci, jako temperaturę dobrą dla ścian budyn ku. Lekarze podają ją, jako właściwą temperaturę pomieszczeń dla zachowania zdrowia ludzi. To także oczekiwana temperatura pokojowa, z myślą o której projektowane są instalacje rozprowadzające ciepło po budynku. 20 stopni ciepła to również optymalna temperatura w pomieszczeniu, dla której ustala się ° parametry grzejników. Uśredniona wartość 20°C to jedynie zalecenie. Jeśli jednak wolimy, gdy w mieszkaniu jest cieplej lub chłodniej, dostosujmy temperaturę do swoich potrzeb za pomocą regulatora.
- Wychodząc z mieszkania, zmniejszajmy temperaturę
- Korzystajmy z ciepła wtedy, gdy jest ono potrzebne. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by przed wyjściem z mieszkania ograniczyć temperaturę. Nie trzeba ogrzewać pustego mieszkania z taką samą intensywnością.
- Chłodniej w nocy
- Nocą przykręćmy ogrzewanie w sypialni. To dobra recepta na smaczny sen!
- Zamykajmy okna i drzwi
- Nie tylko w mieszkaniu, ale też na klatkach schodowych zwracajmy uwagę, czy ciepło nie ucieka przez otwarte okna i drzwi. To duże ma rnotrawstwo energii i zasobów planety.
Nie przegrzewajmy Mieszkania
- Jeśli każdy z nas obniży temperaturę w swoim mieszkaniu choćby o jeden stopień Celsjusza, zyskamy wszyscy: zużyjemy mniej zasobów naturalnych, zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, wyemitujemy mniej dwutlenku węgla i będziemy oddychać czystszym powietrzem. Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień to oszczędność na rachunkach około 5 - 8 proc. A co stanie się gdyśmy zrobili to we wszystkich mieszkaniach w Polsce?
moc dobrych nawyków
- Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej. gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce zmniejszyć temperaturę średnio o jeden stopień obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepło o 1 mln ton rocznia, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 1 5 mln drzew.
Jak nie marnować ciepła ?
Nie zasłaniaj kaloryferów
- Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.
Stosuj ekrany zagrzejnikowe
- Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe, by w zasadzie bezkosztowo dla budżetu domowego i planety zwiększyć temperaturę w pokoju. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.
Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach
- Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.
Wietrz krótko, ale intensywnie
- Ważne jest, by zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu ciepła, by nie uciekało z mieszkania. Inną sytuacja jest wietrzenie, które jest niezbędne, by zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Wietrzenie mieszkania dobrze wpłynie także na twoje samopoczucie. Jest ono dobre dla mieszkania pod warunkiem, że zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręcisz kaloryfery. Nie zapomnij też zamknąć okien po 10 – 15 minutach, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Gdy zakończysz wietrzenie, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej.
Obniżaj temperaturę gdy, jej nie potrzebujesz
- Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18oC, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.
Korzystaj ze sprawnych grzejników
- Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Jeśli z kolei planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, skontaktuj się z zarządcą budynku i dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Za mały kaloryfer może pomieszczenia nie ogrzać, a za duży może powodować marnowanie ciepła i zasobów planety, zwiększając produkcję zanieczyszczeń.
JakA TEMPERATURA POWINNA BYĆ W NASZYCH POMIESZCZENIACH ?
najedź myszką na pomieszczenie aby zobaczyć optymalną temperaturę
Salon
Optymalna temperatura to:
20-22°C
Sypialnia
Optymalna temperatura to:
16-18°C
Kuchnia / Jadalnia
Optymalna temperatura to:
17-19°C
Łazienka
Optymalna temperatura to:
22-24°C
Garaż
Optymalna temperatura to:
12-14°C
Sypialnia
Optymalna temperatura to:
16-18°C
Sypialnia
Optymalna temperatura to:
16-18°C