Aktualności

29 listopada 2021

Schlösser wspiera akcje EkoBohater Pobiedzisk

Wspieramy działania młodzieży z Eko Oko Pobiedziska, które nabierają tempa i zwiększają zasięgi skutecznie angażując, uwrażliwiając mieszkańców na lokalne problemy środowiskowe.

Takie, które można rozwiązać tu i teraz. Kampania EKObohater Pobiedzisk skupia się na śmieciach pozostawianych w naturze, nad brzegami okolicznych jezior, w lasach. Przemawiające do wyobraźni treści, propozycje konkretnych akcji na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i można działać: RAZEM I JUŻ, bo takiej właśnie odpowiedzialności wymaga sytuacja.

Zobaczcie jak młodzież, przedszkolne maluchy, seniorzy i wszyscy chcący się zaangażować mieszkańcy stają się EKObohaterami swojego miejsca na Ziemi.

Jak powstała organizacja Eko-Oko Pobiedziska ?

Matyldę, Marysię, Martę i Igora, nastolatków z Pobiedzisk i Biskupic, jak wielu innych mieszkańców zasmuca problem śmiecenia, wywożenia niepotrzebnych rzeczy do lasów, nad brzegi jezior. To oni utworzyli fanpage na Facebooku, by zaprosić mieszkańców Pobiedzisk do posprzątania miasta i terenów rekreacyjnych i dołączyć do corocznej akcji w sołectwach naszej Gminy. I jak się okazało do akcji, “sprzątania świata” dołączyło w samych Pobiedziskach około czterdzieści osób. Zebrano w Pobiedziskach kilkaset worków śmieci, wspólnie z Urzędem Gminy i odpowiedzialnym wówczas za wywóz śmieci GOAP-em, wywieziono wiele ton śmieci pozostawionych w naturze.

Od słowa do słowa, młoda ekipa postanowiła zrobić coś więcej. Pandemia nie dodawała sił. Jednak potencjał ekipy „tu Pobiedziska.TV„, wsparcie Biblioteki w Pobiedziskach, pojawienie się kolejnych chętnych, pozwoliło na złożenie projektu do programu „Działaj Lokalnie” – wniosek wpłynął do ODL Stowarzyszenia “Trakt Piastów” i uzyskał dofinansowanie. Powstał spot proekologiczny w obronie lasów, zwierząt, który miał dotrzeć do wyobraźni, by korzystać z dostępnych form pozbywania się śmieci, by po prostu myśleć i zachowywać się odpowiedzialnie wobec natury. Podczas kilku spotkań w grupie grona zapaleńców, poszerzonej o specjalistów – leśnika, fachowca od reklamy, operatora filmowego narodził się scenariusz i powstał spot „Jak Zosia została EKObohaterem Pobiedzisk

Z tym spotem EKO OKO przeprowadziło serię spotkań z młodzieżą w szkołach i z seniorami. We współpracy z pedagogami przedszkola „Wesołe Skrzaty” rozpoczęliśmy kampanię “EKObohater Pobiedzisk”. Każdy uczestnik spotkania otrzyma medal EKObohatera. Uczestnicy projektu, realizatorzy spotu ufają, że ich działania pobudzą refleksję…, a przedszkolaki, które dostaną medale EKObohatera Pobiedzisk, będą wiedziały co to PSZOK i wywózka gabarytów.

 

Więcej o projekcie:

EKObohater Pobiedzisk